Reklama

Ładowanie...

Kazania księdza Musallama

z Gazy (Autonomia Palestyńska)
04.05.2003
Czyta się kilka minut
Arabska nazwa Gazy znaczy skarb albo nagrodę. Ale Strefa Gazy dziś to pasek lądu, długi na 40 i szeroki na kilka kilometrów, wciśnięty między Morze Śródziemne, Synaj i pustynię Negew, otoczony zasiekami i posterunkami armii izraelskiej, chroniącej Izrael przed planowanymi tu zamachami. Gaza - to także ponad milion ludzi, 3 tys. osób na kilometrze kwadratowym.
P

Powietrze wibruje monotonnym dźwiękiem. Niebo jest zachmurzone, ale natrętne bzyczenie zdradza bezzałogowy samolot, od rana krążący nad miastem. Nie ma powodów do strachu; te maszyny tylko patrolują miejsca, do których nie zapuszczają się żołnierze. Palestyńczycy obawiają się helikopterów, słynnych „Apaczy”; konstrukcja z 1983 r. sprawdza się na gorącym i pustynnym Bliskim Wschodzie. Palestyńczycy znają ich taktykę: gdy słychać, jak łopaty wirnika jednostajne przecinają powietrze, można odetchnąć z ulgą, helikoptery przelecą nad dachami, a potem zawrócą na lotniska. Gorzej, gdy pojawią się niepostrzeżenie, zawisając nad morzem: wtedy pewnie wystrzelą rakiety, zginie odpowiedzialny za śmierć niewinnych lider Hamasu albo Brygad Męczenników Al-Aksa, a czasem także przypadkowi przechodnie. Władze izraelskie powiedzą, że terroryści celowo ukrywają się wśród cywilów.

Podobnie jest z...

13576

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]