Reklama

Katyński las coraz gęściejszy

Katyński las coraz gęściejszy

05.06.2007
Czyta się kilka minut
Wminionym tygodniu apelacyjny Moskiewski Sąd Miejski odrzucił zażalenie stowarzyszenia "Memoriał na decyzję sądu rejonowego, który dwa miesiące wcześniej odmówił rozpatrzenia wniosku "Memoriału dotyczącego rehabilitacji ofiar Katynia. Stowarzyszenie, które zajmuje się dokumentacją zbrodni komunistycznych, domaga się, by wodniesieniu do zabitych wKatyniu zastosowano przepisy ustawy z1991r. orehabilitacji ofiar represji politycznych.
S

Sprawa - nagłośniona przez polskie media - nie została zauważona przez media rosyjskie. Niewielkie wzmianki znalazły się jedynie w kilku gazetach, rosyjskie telewizje wydarzenia nie dostrzegły wcale (a gdy wydarzenia w Rosji nie zauważa telewizja, to tak, jakby nie było go wcale). Temat zbrodni katyńskiej nadal jest tematem niewygodnym, jak wiele innych epizodów historii najnowszej, które nie pasują do wersji "eleganckiej, zwycięskiej wojny" lansowanej przez władze. A głos rozsądku, upominający się o prawdę historyczną, starają się zagłuszyć "patrioci", którzy podważają fakt, że zbrodni w Katyniu dokonało NKWD.

Aleksandr Gurjanow, szef polskiej sekcji "Memoriału", zapowiedział, że stowarzyszenie będzie się odwoływać nadal, a jeżeli wnioski zostaną odrzucone przez rosyjskie sądy, zwróci się do Europejskiego Trybunału w Strasburgu.

Rok temu...

5828

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]