Reklama

Ładowanie...

Katyński las coraz gęściejszy

05.06.2007
Czyta się kilka minut
Wminionym tygodniu apelacyjny Moskiewski Sąd Miejski odrzucił zażalenie stowarzyszenia "Memoriał na decyzję sądu rejonowego, który dwa miesiące wcześniej odmówił rozpatrzenia wniosku "Memoriału dotyczącego rehabilitacji ofiar Katynia. Stowarzyszenie, które zajmuje się dokumentacją zbrodni komunistycznych, domaga się, by wodniesieniu do zabitych wKatyniu zastosowano przepisy ustawy z1991r. orehabilitacji ofiar represji politycznych.
S

Sprawa - nagłośniona przez polskie media - nie została zauważona przez media rosyjskie. Niewielkie wzmianki znalazły się jedynie w kilku gazetach, rosyjskie telewizje wydarzenia nie dostrzegły wcale (a gdy wydarzenia w Rosji nie zauważa telewizja, to tak, jakby nie było go wcale). Temat zbrodni katyńskiej nadal jest tematem niewygodnym, jak wiele innych epizodów historii najnowszej, które nie pasują do wersji "eleganckiej, zwycięskiej wojny" lansowanej przez władze. A głos rozsądku, upominający się o prawdę historyczną, starają się zagłuszyć "patrioci", którzy podważają fakt, że zbrodni w Katyniu dokonało NKWD.

Aleksandr Gurjanow, szef polskiej sekcji "Memoriału", zapowiedział, że stowarzyszenie będzie się odwoływać nadal, a jeżeli wnioski zostaną odrzucone przez rosyjskie sądy, zwróci się do Europejskiego Trybunału w Strasburgu.

Rok temu...

5828

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]