Reklama

Ładowanie...

Duszone sumienie Rosji

06.12.2021
Czyta się kilka minut
Rosyjski Sąd Najwyższy nakazał zamknięcie Memoriału, najwybitniejszej rosyjskiej organizacji broniącej praw człowieka. Zniszczenie Memoriału będzie oznaczać zamordowanie pamięci.
Protest przed moskiewskim sądem rejonowym, który tego dnia debatował nad zamknięciem Centrum Praw Człowieka Memoriału. Moskwa, 29 listopada 2021 r. ILYA PITALEV / AFP
R

Rosja to oblężona twierdza, zagrożona od zewnątrz i od wewnątrz, przez agentów zagranicznych i wrogów ludu – to przesłanie Putina do obywateli. Władze, które od dawna toczą kampanię przeciw środowisku Aleksieja Nawalnego, teraz zaczęły operację niszczenia Stowarzyszenia Memoriał, zasłużonego dla przywracania pamięci o zbrodniach totalitaryzmu. Działania Memoriału stoją w sprzeczności z lansowaną przez Kreml wersją historii – wysterylizowaną i gloryfikującą dzieje Związku Sowieckiego, w tym Stalina.

W listopadzie Prokuratura Generalna zwróciła się do Sądu Najwyższego z wnioskiem o likwidację Międzynarodowego Stowarzyszenia Memoriał. Odbyła się pierwsza rozprawa. Równolegle w sądzie rejonowym rozpatrywana jest sprawa zamknięcia Centrum Praw Człowieka Memoriału. Kolejne rozprawy wyznaczono na połowę grudnia.

Z mroków niepamięci

Memoriał zarejestrowano w 1992 r.,...

11202

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]