Reklama

Katolicki dysonans poznawczy

Katolicki dysonans poznawczy

08.07.2013
Czyta się kilka minut
W odpowiedzi na pytanie: „jak działa Bóg?”, nie można uciec w zabobon, ale przypadki charyzmatycznego uzdrowienia domagają się wyjścia poza dominację naukowego obrazu świata.
O

Osoba ugandyjskiego księdza Johna Baptisty Bashobory wywołuje wiele emocji, które apogeum osiągnęły na warszawskim Stadionie Narodowym. Dla jednych to charyzmatyczny uzdrowiciel i egzorcysta, dla innych „chrześcijański szaman”. Jedni marzą, aby częściej przyjeżdżał do Polski, inni zachowują rezerwę, a nawet stawiają warunek: „Póki mówi o Jezusie, nie ma problemu, ale kiedy zaczyna uzdrawiać jak Jezus, wchodzimy w klimaty transowe”. Ta huśtawka emocji i poglądów pokazuje, że sami katolicy mają ambiwalentną postawę wobec praktyki modlitwy wstawienniczej w intencji uzdrowienia z dolegliwości fizycznych, psychicznych czy duchowych.

Każda z czterech Ewangelii podkreśla, że Jezus nieustannie robił dwie rzeczy: nauczał i uzdrawiał. Nasz dysonans poznawczy bierze się z tego, że „w Kościele katolickim na Zachodzie bardzo dużo nauczamy, ale niewiele uzdrawiamy. Bo nie...

4368

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]