Reklama

Męczennicy czy zbrodniarze

Męczennicy czy zbrodniarze

04.12.2005
Czyta się kilka minut
W Pretorii, gdzie opowiadania o napadach stanowią trochę już monotonny temat konwersacji towarzyskich i nie ma prawie dnia, by na pierwszych stronach gazet nie pojawiły się relacje o tym, że kogoś obrabowano lub zamordowano, raz tylko, zaniepokojony, zadzwoniłem po policję.
Uczestnicy spisku
P

Późnym wieczorem ciszę spokojnej dzielnicy zakłócił wyraźny odgłos wystrzału, potem kilka następnych. Zgasiłem na wszelki wypadek światło, upewniwszy się przedtem, że mam w zasięgu ręki przycisk zdalnie sterujący sygnałem alarmu. Jest to bardzo popularny w wielu domach instrument noszący potoczną nazwę panic button (jakby “guzik przerażenia"). Według instrukcji należy go włączać o nieregularnych porach, w odstępach mniej więcej dwutygodniowych, i w ciągu 5-12 minut przyjeżdżają trzej uzbrojeni w broń palną strażnicy porządku i bezpieczeństwa. To tylko rutynowe ćwiczenia, za każde płaci się kilka dolarów, ale utrzymują one strażników w ciągłym pogotowiu, a klientom dają przyjemne poczucie, że w razie potrzeby pomoc niedługo przybędzie.

W ciemnościach zszedłem porozmawiać ze strażnikiem dyżurującym stale na terenie posesji, który przedtem powiedział mi przez...

30488

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]