Reklama

Niepokojąco blisko władzy

Niepokojąco blisko władzy

26.03.2012
Czyta się kilka minut
Dzięki wizycie Jana Pawła II 14 lat temu Kościół katolicki na Kubie wyszedł z izolacji. W kontekście drugiej pielgrzymki papieskiej niektórzy stawiają pytanie, czy relacje z reżimem nie układają się zbyt dobrze.
Kubański Kościół walczy o zapewnienie wiernym miejsca w coraz bardziej pluralistycznym społeczeństwie. Na zdjęciu: plakat witający Benedykta XVI, Hawana, 20 marca 2012 r. fot. AFP / East News
Z

Zarówno kubańscy katolicy, jak i religioznawcy są zgodni co do przełomowej roli podróży Jana Pawła II dla relacji państwo–Kościół oraz ich stopniowego polepszania się w kolejnych latach. Większość uważa także, iż dziś znajdują się one w najlepszym punkcie od Rewolucji 1959 r., a przypadająca na 26-28 marca pielgrzymka Benedykta XVI może je tylko wzmocnić.

Orlando Márquez, redaktor naczelny katolickiego miesięcznika „Palabra Nueva”, podkreśla w rozmowie z „Tygodnikiem”: – Dialog z rządem cały czas znajduje się w fazie rozwojowej. Nie ma określonego zbioru zagadnień. Dla Kościoła najważniejsze są sprawy społeczne, choć wszystkie tematy są możliwe.

Prof. Juan Clark z Miami-Dade College, badacz historii Kościoła na wyspie, przypomina, że ten po Rewolucji doświadczył represji, lecz nie masowych prześladowań. Obecnie, szukając dla siebie nowych przestrzeni i w walce o ich...

10538

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]