Reklama

Drużyna Pierścienia Rybaka

Drużyna Pierścienia Rybaka

07.10.2013
Czyta się kilka minut
Są wśród nich: pilot, wirtuoz fortepianu, a nawet Marx – autor „Kapitału”. Kilka dni temu spotkali się pierwszy raz. Od powodzenia ich misji może zależeć przyszłość Kościoła.
Początek spotkania kardynałów – doradców Franciszka. Watykan, 1 października 2013 r. Fot. Osservatore Romano / AFP / AEST NEWS
T

Tego jeszcze nie było: ośmiu kardynałów z pięciu kontynentów naradzało się z papieżem, jak najlepiej pomóc mu w reformie Kościoła.
Po trzech dniach narad nie opublikowali komunikatu. Rzecznik Watykanu powiedział tylko, że dyskutowali o zmianach w kurii rzymskiej (w tym reorganizacji Sekretariatu Stanu), roli świeckich, Synodzie Biskupów i zasadzie kolegialności w Kościele.
Dziennikarze mieli nie lada kłopot: jak nazywać kardynalską radę ośmiu? „Gabinet cieni”, „organ doradczy”, „wicepapieże”, „grupa C8”? Nic dziwnego: spotkanie kardynałów z Franciszkiem to wydarzenie, jakiego historia papiestwa nie pamięta.
– Śledzę wydarzenia w Watykanie od 20 lat i oprócz dwóch konklawe, które odbyły się w tym czasie, trudno mi sobie przypomnieć tydzień wypełniony tak ważnymi wydarzeniami, jak ten ostatni – napisał na blogu dziennikarz John L. Allen Jr.
– To wyjątkowy gest....

9760

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]