Reklama

Kandydat wart miliardy

Kandydat wart miliardy

10.01.2007
Czyta się kilka minut
Prezydent RP skierował do Sejmu wniosek o powołanie Sławomira Skrzypka na stanowisko prezesa NBP. Kandydatura ta spotkała się z powszechną krytyką środowisk ekonomicznych, bowiem nominat nie ma - mimo ambitnego kolekcjonowania tytułów magistra - odpowiedniego wykształcenia, dorobku teoretycznego z dziedziny makroekonomii i finansów publicznych ani doświadczenia w pracy w instytucjach finansowych (z tego powodu nie mógł być mianowany prezesem PKO PB i musiał się zadowolić znacznie gorzej brzmiącą funkcją "pełniącego obowiązki"). Trudno go także określić jako kandydata "niezależnego".
F

Formalnie wszystko jest w porządku, art. 227 pkt. 5 Konstytucji RP stwierdza bowiem, że "w skład Rady Polityki Pieniężnej wchodzą Prezes NBP oraz osoby wyróżniające się wiedzą z zakresu finansów", z czego wnosić wolno, że prezes wyróżniać się nie musi. Lepiej byłoby jednak, gdyby się wyróżniał. Prezes kieruje bowiem pracą pozostałych członków Rady, a do tego potrzebny jest stosowny autorytet. Po drugie, osoba prezesa banku centralnego ma istotny wpływ na zachowanie inwestorów na rynku finansowym. A podmioty te źle odebrały przedstawioną kandydaturę, co sprawiło, że złoty w ciągu kilku godzin utracił sześć groszy ze swojej wartości. Taka deprecjacja waluty krajowej oznacza np., że dług zagraniczny Skarbu Państwa powiększył się o ok. 2 mld złotych, a koszty jego obsługi - o circa 150 mln zł. To jednak drobiazg w porównaniu z faktem, że nowy prezes będzie spolegliwy i -...

1066

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]