Reklama

Ładowanie...

Czas populistów

14.11.2016
Czyta się kilka minut
Aleksander Smolar: Ostatnie kryzysy zachwiały naszą nadzieją i zapoczątkowały etap pesymizmu. To szokujące zwłaszcza w odniesieniu do USA, które zawsze były krajem wiary w przyszłość.
Fot. Grażyna Makara
M

MARCIN ŻYŁA: Czy po wyborach w USA należy się bać o Zachód?

ALEKSANDER SMOLAR: Są ku temu powody. Zwycięstwo Trumpa to ostatnie i najważniejsze wydarzenie, które wskazuje na głębię kryzysu Zachodu. Poprzednie to m.in. decyzja Wielkiej Brytanii o wyjściu z Unii Europejskiej, która od ośmiu lat przeżywa serię różnych kryzysów; a także zjawisko odwracania się od reguł liberalnej demokracji w naszym regionie, przede wszystkim na Wegrzech Orbána i w Polsce pod rządami PiS-u. Towarzyszy temu rozchwianie się całego układu międzynarodowego i słabnąca w nim rola Zachodu.

„To amerykanizm, a nie globalizacja, będzie naszym credo” – zapowiadał podczas kampanii Trump. Ale tyrady przeciw wolnemu handlowi wygłaszał również Bernie Sanders, niedoszły kandydat Demokratów. Czy w miejsce tradycyjnego podziału na konserwatystów i liberałów,...

16804

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]