Reklama

Jeszcze większa wasalizacja „przystawek"

Jeszcze większa wasalizacja „przystawek"

31.07.2007
Czyta się kilka minut
O co chodziło premierowi, gdy decydował się wyrzucić z rządu Andrzeja Leppera? Jako żywo, nie musiał tego robić, bo Lepper i tak był skompromitowany, za to akcja CBA to była dopiero "kompromitacja w przygotowaniu". Jeśli chciał zerwać koalicję, powinien był nie zachęcać posłów Samoobrony do pozostania (bez Leppera). Jeśli zaś chciał ją utrzymać, powinien był później nie zwalniać Janusza Osucha (człowieka Samoobrony) z ARiMR. Podobnie i w stosunku do drugiego koalicjanta: chcąc go zatrzymać w koalicji, premier powinien był nie anulować rozporządzenia ministra Giertycha o nowym kanonie lektur szkolnych, jak też nie usuwać z UKIE Daniela Pawłowca (człowieka LPR).
O

Owszem, patrząc z niepolitycznej perspektywy, łatwo uwierzyć, że w ARiMR panowały "niekompetencja i nepotyzm", lecz przecież nie pojawiły się one z czwartku na piątek. Owszem, było rzeczą kuriozalną zastępowanie Gombrowicza Dobraczyńskim, ale wiadomo, że w innych okolicznościach politycznych Gombrowicz by się nie ostał. Tak, pan Pawłowiec nie nadawał się na wysokie stanowisko w instytucji definiującej polską politykę unijną, ale przecież nie nadawał się już w dniu nominacji.

Coś niecoś mogą nam podpowiedzieć sondaże wyborcze. Wynika z nich, po pierwsze, że startując samodzielnie Liga nie wchodzi do Sejmu, zaś wspólna lista Ligi z Samoobroną pozwala im nieznacznie tylko przekroczyć próg. Po drugie, tydzień, jaki upłynął od zapowiedzi powstania wspólnej partii Ligi i Samoobrony (LiS) o połowę zmniejszył poparcie dla niej.

Wynikałoby z tego, że...

1643

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]