Ładowanie...
Jesteście mile widziani
Jesteście mile widziani
W Szkocji, podobnie jak w całej Wielkiej Brytanii, obywateli krajów Unii nie opuszcza niepewność co do ich dalszych losów. Tym większa, im bardziej prawdopodobny staje się „twardy” brexit bez umowy, w której zagwarantowane byłyby ich prawa. Mimo to czują oni – znacznie bardziej niż ci Polacy, Hiszpanie czy Rumuni, którzy osiedlili się na południu Zjednoczonego Królestwa – że Szkocja jest ich domem. Czują się bardziej mile widziani, doceniani i bezpieczni. Badania na ten temat przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham.
Zostańcie!
Powodów dla takich odczuć jest zapewne wiele, ale z pewnością przyczynia się do tego fakt, że Szkocja głosowała zdecydowanie za pozostaniem w UE (ponad 60%), a także, że szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon od pierwszego dnia po referendum konsekwentnie powtarza, że unijni obywatele są na Północy mile widziani. Prowadzona jest nawet skierowana do nich kampania informacyjna „Zostań w Szkocji”.
Także szkocka tożsamość jest postrzegana jako bardziej otwarta niż angielska. Co istotne, unijny obywatele mieli prawo głosu w szkockim referendum niepodległościowym w 2014 roku, co dało im poczucie, że przynależą do szkockiego narodu i mogą się w sprawie jego przyszłości wypowiadać. Z wywiadów przeprowadzonych przez Uniwersytet w Birmingham wynika też, że cudzoziemcy żyjący w Szkocji nie czują konfliktu między ich tożsamością narodową a ewentualną szkocką. „Wcześniej powiedziałbym, że jestem Niemcem a mój dom to Szkocja. Ale Szkoci mówią, że jedynym warunkiem bycia Szkotem jest chęć bycia Szkotem. Więc jestem Szkotem. To z powodu solidarności z nimi” – mówił jeden z ankietowanych.
CZYTAJ TAKŻE
IAIN MACWHIRTER, szkocki komentator i autor książki „Disunited kingdom” (Podzielone Królestwo): Rozwiązaniem dla Szkocji i dla przyszłości Wielkiej Brytanii mógłby być federalizm. Problem w tym, że Anglia nie jest zainteresowana federacją.
Polacy i inni
Obywatele krajów Unii stanowią obecnie ponad 4,3 proc. populacji Szkocji, podczas gdy w 1981 roku był to tylko jeden procent. Co ciekawe, ich liczba wzrosła od czasu brexitowego referendum – wtedy było ich 3,9 proc. Mimo niepewności związanej z planowanym wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oraz nasilającą się dyskusją o ewentualnej szkockiej niepodległości, kraj ten nadal jest postrzegany jako cenione miejsce osiedlenia się.
Największą grupę wśród unijnych imigrantów stanowią Polacy. Za nimi są Irlandczycy i Włosi. Różnica jest przy tym spora – według danych z 2017 roku, Polaków było niemal 100 tysięcy, a Irlandczyków 21 tysięcy.
Co ciekawe, najwięcej Polaków osiedliło się w dużych miastach jak Aberdeen czy Edynburg, ale nie brakuje ich również na obszarach wiejskich, nawet w tych najbardziej wyludnionych regionach. W każdej lokalnej gazecie co jakiś czas pojawia się artykuł, w którym występuje ktoś o polskim nazwisku – i to nie w kontekście migracji, ale życia lokalnej społeczności. Od pewnego czasu mówi się tam także o wprowadzeniu języka polskiego jako dodatkowego języka obcego do szkockich szkół.
CZYTAJ TAKŻE
PIĘĆ MILIONÓW SZKOCKICH GŁOSÓW: Chaos i niepewność związane z brexitem wpływają także na sytuację w Szkocji. Nasilają się tu tendencje niepodległościowe.
Autor artykułu

Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]