Reklama

Jestem z Tobą, Andrzej!

Jestem z Tobą, Andrzej!

20.03.2016
Czyta się kilka minut
Cała Polska żyje napisem na drzwiach damskiej toalety, napisem o potencjalnie obalającej ustrój treści: „Andrzej DU#A”.
Jan Klata
T

Toaleta, drzwi oraz napis znajdują się w jednej ze szkół podstawowych w Opolu – to znaczy napis już się tam nie znajduje, ale się znajdował, i to kilkukrotnie. Wdrożono śledztwo, wszak crimen laesae maiestatis płazem w państwie prawa ujść nie może.

Głos zabrali eksperci, dociekając, czy możemy zacieśniać szeroką wszak w naszym narodzie populację o imieniu Andrzej do jednego, nawet najwybitniejszego osobnika, ale mnie ten akurat wątek nie pociąga. Mnie pociąga wątek osobisty, rzekłbym: solidarnościowy. Moja szkoła podstawowa nosiła numer 269 i nie znajdowała się w Opolu, ale w Warszawie. Chodziłem do niej w burzliwych latach 80. ubiegłego stulecia, a patronem był... nie, nie Andrzej, lecz Henryk. Henryk Rup. Henryk Rup był komunistycznym patronem na tyle szemranym, że po 1989 r. nazwę mojej podstawówki zmieniono na Przy Łazienkach, co topograficznie niewątpliwie jest...

3063

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

.

A jak napiszę, że mamy prezydenta do dudy, to też jestem na celowniku ABW?...

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]