Reklama

Bohater ze skazą

Bohater ze skazą

24.03.2009
Czyta się kilka minut
Gdańscy uczniowie i ich nauczyciel toczą samotną walkę o przywrócenie dobrego imienia pechowemu uczestnikowi zamachu na Kutscherę. Ta opowieść jest jak fotografia: widać pierwszy plan, fasadę. Tło rozmazuje się, umyka. - Bez tła nie uchwycisz prawdy - mówi Waldemar Stopczyński.
Waldemar Stopczyński ze swoimi uczniami, Gdańsk, marzec 2009 r. / fot. Roman Jocher
K

Komandos

Pierwsza fotografia. Sześcio-, może siedmioletni chłopiec w marynarskim ubranku, jak z Tomasza Manna. W tle zapewne Lwów, dokąd Stanisław i o dwa lata starszy Tadeusz przenoszą się z matką, Wandą Huskowską, z Warszawy po nagłej śmierci ojca, senatora i wziętego prawnika.

Druga fotografia. Prawdopodobnie ze szkolnej legitymacji, bo w rogu widać rąbek pieczątki. Stach pod krawatem. Czoło wysokie, pełne usta, zero uśmiechu. W tle jest Warszawa, do której Huskowscy wracają w 1935 r., i znane Liceum Męskie im. Poniatowskiego, do którego uczęszczają bracia. Rodzina wprowadza się do nieistniejącej już kamienicy przy Mickiewicza 30, na Żoliborzu. Wanda - co w tamtych czasach rzadko spotykane - pracuje jako stomatolog. Tak zastaje ich wojna.

Ze wspomnień Tadeusza, późniejszego profesora Politechniki...

19828

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]