Reklama

Jest bezpiecznie

Jest bezpiecznie

30.09.2008
Czyta się kilka minut
Klemm niezdecydowanym stosunkiem do "Piekarni" Brechta marnuje polityczny potencjał dramatu, który - przy wszystkich brakach - potrafi jeszcze zdrowo dokopać.
"

"Piekarnia" Brechta jest jak fabularyzowany i udramatyzowany schemat łańcucha pokarmowego. Na samej górze znajduje się gruba ryba: agent nieruchomości Flamm, który ściąga długi od piekarza Meiningera. Ten wypowiada mieszkanie Niobe Queck, która nie płaciła czynszu. Wyrzucona na ulicę z piątką dzieci Queck poznaje sprzedawcę gazet Washingtona Meyera, który niedawno dorobił się kiosku z gazetami. Teraz postanawia jej pomóc - i wkrótce płaci za to utratą wszystkiego. Stanowiący koniec łańcucha Queck i Meyer to płotki, najsłabsi i najmniejsi, dla których nie ma już niczego do pożarcia - nawet chleba - i dlatego obydwoje giną. Podporucznik Armii Zbawienia, opiekunka społeczna, policjant, tłum bezrobotnych - to w tym układzie ogniwa poboczne, które dostarczają niezbędnych argumentów na rzecz powyższej tezy. Teza jest prosta, rzeczowa, racjonalna, "naturalna" - i dlatego całkowicie...

5716

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]