Reklama

.ar..te.a

.ar..te.a

20.12.2006
Czyta się kilka minut
Spektakl Michała Zadary to wierna, ale i bardzo radykalna inscenizacja dramatu Tadeusza Różewicza. Reżyser nie tyle rozsypał "Kartotekę, ile po prostu rozbił ją w puch.
N

Nie ma podziału na scenę i widownię - jest jedna, integralna przestrzeń gry. Widzowie stoją, kucają, siedzą (krzeseł jest zaledwie kilka) na dwóch ustawionych wzdłuż ścian podestach - tutaj i na rozciągającym się pomiędzy nimi pasmem podłogi rozgrywa się przedstawienie. Nie ma scenografii. Aktorzy noszą zwykłe, codzienne ubrania; na początku trudno odróżnić ich od widzów. Światła są cały czas zapalone, drzwi prowadzące na korytarz otwarte. Zgodnie z sugestią twórców, widzowie mogą wejść i wyjść w dowolnym momencie - rzeczywiście: nie wiadomo, gdzie zaczyna się teatr, a gdzie kończy, zatem opuszczenie spektaklu przestaje być kłopotliwym wykroczeniem.

Nie ma ani wyraźnego podziału, ani "wchodzenia" w role. Aktorzy wypowiadają, wykrzykują, "wypluwają" kwestie zgoła mechanicznie. Nie interpretują, nie drążą, nie próbują wydobywać znaczeń. Tradycyjną "akcję"...

7266

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]