Reklama

Jerzy Hausner, czyli widok z góry

Jerzy Hausner, czyli widok z góry

14.07.2014
Czyta się kilka minut
Można zaryzykować stwierdzenie, że w rozmowie z Bartłomiejem Sienkiewiczem Marek Belka wystawił mu swoiste świadectwo moralności:
P

Prezes omawiał z ministrem polityczny przekręt i wymieniał „piwotalnego” członka RPP jako główną przeszkodę na drodze realizacji tego przekrętu.

Jego nazwisko kojarzy się nam z „planem Hausnera”. Program Uporządkowania i Ograniczania Wydatków Publicznych został wymyślony przez ówczesnego wicepremiera, ministra gospodarki i pracy w lewicowym rządzie Leszka Millera. Przyjęty w 2004 r., plan polegał na drastycznych oszczędnościach w administracji i sprawach socjalnych. A także na uporządkowaniu wydatków na pomoc publiczną, wojskowość, górnictwo i kolej – dziedziny łatwo zmieniające się w worki bez dna. Cała operacja miała uratować finanse publiczne, ograniczyć niebezpiecznie rosnący deficyt.
Słabnące rządy lewicy nie były w stanie zrealizować planu. Ambitny program miesiąc po miesiącu rozmywał się i był zmieniany. Przeciwko wydłużaniu wieku emerytalnego...

3635

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]