Reklama

Jednonogi Obama

Jednonogi Obama

10.11.2014
Czyta się kilka minut
Bywa, że język zdradza więcej niż polityczna analiza. W amerykańskim języku politycznym określenie lame duck (dosłownie: chroma, kulawa, względnie jednonoga kaczka) funkcjonuje od ponad 80 lat.
P

Pozbawione dziś raczej niegdysiejszego sarkazmu czy ironii, odnosi się do tych polityków, którzy zbliżają się do końca kadencji. A w przypadku prezydenta: do chwili, gdy urzędująca głowa państwa przegrała walkę o reelekcję, następca już jest wybrany i (jeszcze) prezydentowi pozostaje sprzątanie biurka, w oczekiwaniu na sformalizowanie tego, co faktycznie już się dokonało.
Barack Obama nie walczy o kolejną kadencję, bo nawet nie może, a do końca obecnej (drugiej) zostały mu całe dwa lata – wybory następcy odbędą się jesienią 2016 r. A jednak po tym, co stało się w USA w minionym tygodniu, w komentarzach – zarówno w Stanach, jak też poza nimi – powszechne stało się używanie wobec Obamy określenia lame duck. Równie powszechna jest opinia, że amerykańskie wybory do obu izb parlamentu (Kongresu) były czymś więcej: wielu Amerykanów potraktowało je jako referendum i głosując...

1771

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]