Reklama

Ładowanie...

Jawność Ukrytego

27.12.2021
Czyta się kilka minut
Co za paradoks! Sens święta, którego treścią jest największe Odkrycie, przez swoją popularną nazwę – Trzech Króli – zostaje raczej zakryty przed naszymi oczami.
Cushendall, Irlandia, czerwiec 2010 r. Cathal McNaughton / Reuters / Forum
B

Badacze ludzkiego umysłu powiadają, że najlepiej przyswajamy opowieści. Każda teoria, doktryna czy nawet pojedyncze twierdzenie – choćby nie wiem jak ważne i jak jasno sformułowane – ustępuje miejsca w świadomości, a jeszcze bardziej w pamięci opowiedzianej historii. A już bezkonkurencyjne są opowieści, których bohaterami są postaci do nas podobne: inni ludzie albo ktoś, w kim możemy rozpoznać nasze własne cechy (antropomorficzni bogowie, elfy i krasnoludy, spersonifikowane zwierzęta).

Epiphania Domini – Objawienie Pańskie wedle kalendarza liturgicznego świętujemy 6 stycznia, dwa tygodnie po Bożym Narodzeniu. W powszechnej świadomości jest to jednak przede wszystkim święto Trzech Króli. Nic w tym dziwnego, czytana bowiem w tym dniu ewangeliczna opowieść o magach przybyłych do Judei ze Wschodu w poszukiwaniu niedawno narodzonego króla jest tak dramatyczna i plastyczna zarazem,...

9821

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]