Jawność Ukrytego

Jawność Ukrytego

27.12.2021
Czyta się kilka minut
Co za paradoks! Sens święta, którego treścią jest największe Odkrycie, przez swoją popularną nazwę – Trzech Króli – zostaje raczej zakryty przed naszymi oczami.
Cushendall, Irlandia, czerwiec 2010 r. Cathal McNaughton / Reuters / Forum
B

Badacze ludzkiego umysłu powiadają, że najlepiej przyswajamy opowieści. Każda teoria, doktryna czy nawet pojedyncze twierdzenie – choćby nie wiem jak ważne i jak jasno sformułowane – ustępuje miejsca w świadomości, a jeszcze bardziej w pamięci opowiedzianej historii. A już bezkonkurencyjne są opowieści, których bohaterami są postaci do nas podobne: inni ludzie albo ktoś, w kim możemy rozpoznać nasze własne cechy (antropomorficzni bogowie, elfy i krasnoludy, spersonifikowane zwierzęta).

Epiphania Domini – Objawienie Pańskie wedle kalendarza liturgicznego świętujemy 6 stycznia, dwa tygodnie po Bożym Narodzeniu. W powszechnej świadomości jest to jednak przede wszystkim święto Trzech Króli. Nic w tym dziwnego, czytana bowiem w tym dniu ewangeliczna opowieść o magach przybyłych do Judei ze Wschodu w poszukiwaniu niedawno narodzonego króla jest tak dramatyczna i plastyczna zarazem,...

9821

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]