Reklama

Jaskółka

Jaskółka

18.04.2004
Czyta się kilka minut
Czy w dzieciństwie otrzymujemy kształty świata widzialnego w postaci zwierząt i ptaków, które nas otaczają? Na przykład jaskółka, ten granat, ta elegancja, oswajamy się z tym i odtąd to dla nas obowiązujące. I odwrotnie: pająki, potwornie powiększone, ośmiornice pieczone na ruszcie, patrzące na nas mnóstwem swoich oczu, cała ciemność stworów ledwo uformowanych, posuwających się ruchem, jak się nam wydaje, niedołężnym, krokodylowate stwory wydobyte z dna fantazji.
C

Czy wszystko to jest naprawdę złudzeniem naszych zmysłów, czy ma jakąś podstawę w rzeczywistości? Czy rację miał Swedenborg, przypisując naturze zdolność tworzenia form powabnych albo przeciwnie - potwornych, po to, żeby zasilić nasz magazyn spostrzeżeń? W jakim stosunku do tego są ilustracje i atlasy ornitologiczne, zwłaszcza te z początku XIX wieku, przedstawiające ptaki kolorowane ręcznie? Czy na przykład nasza miłość do jaskółki nie bierze się z barw nadanych jej przez rysownika? A rojące się kłębowisko podrzędnych stworzeń nie pochodzi z pomyłki w perspektywie? To pytanie pada zwłaszcza dzisiaj, kiedy rozporządzamy mikroskopem i komputerem.

Świat XIX wieku był względnie bezpieczny. Obecnie zatracił swoje kształty oswojone i nie bardzo rozumiem młodego badacza natury, a są tacy, który oddaje się swojej pasji i gromadzi atlasy, w których rośliny i...

2981

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]