Reklama

Jan Spychalski, czyli odrębność

Jan Spychalski, czyli odrębność

20.03.2005
Czyta się kilka minut
Spychalski to środowiskowa legenda. Ceniony przez wielu, ale obecny właściwie tylko kilkoma wciąż powtarzającymi się reprodukcjami. W salach Zachęty możemy skonfrontować legendę o Spychalskim z jego malarstwem. Konfrontacja wcale nie jest prosta. Samotnik z Poznania został opisany najlepszymi polskimi piórami o sztuce piszącymi.
Z

Z tych tekstów wyłania się sylwetka malarza skromnego, ale obdarzonego silną osobowością, osobnego, niezależnego, upartego, całkowicie oddanego sztuce i tylko nią żyjącego. Przenikliwą analizę sztuki Spychalskiego dał Wiesław Juszczak: “Ta sztuka nie tyle neguje symbolizm, co o nim zapomina. Traci z oczu wykorzystywane przezeń możliwości wyjaśniania świata i żywienia się jego zagadkami. Zamyka się we własnym wnętrzu i poznaje świat o tyle, i na tyle tylko, na ile zdolna jest poznać siebie - zawsze oczywiście wykorzystując okruchy świata. I w ten sposób tłumaczy go, wyjaśnia - w sobie. Bo jest i częścią, i »prefiguracją« wszystkiego, co jest".

Joanna Pollakówna w “Precyzji ciszy" zapewnia: “Malarstwo Jana Spychalskiego, samouka i intelektualisty, zdaje się samo sobą nasycać, wyrastając z najgłębszej duchowej potrzeby artysty. A przecież nie należy on do...

6172

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]