Reklama

Polskie obrazy niemieckie

Polskie obrazy niemieckie

23.10.2005
Czyta się kilka minut
W wyniku pojałtańskich ustaleń znaczna część obszaru obecnej Polski to ziemie przez wieki niemieckie. Wraz ze zmianą polskiego terytorium zmieniły się zasoby polskich muzeów. Wzbogaciły się one o liczne przykłady sztuki niemieckiej, można więc pokusić się o w miarę pełny przegląd malarstwa XIX stulecia.
Georg Friedrich Kersting "Hafciarka"
G

Gwoli ścisłości: chodzi o dwie komplementarne wystawy - “Malarstwo niemieckie w XIX wieku" i “Impresjoniści niemieccy. Liebermann, Corinth, Slevogt" - zamknięte pod wspólnym tytułem “Fantazja i rzeczywistość. Sztuka niemiecka XIX i początku XX wieku od romantyzmu do impresjonizmu". Sztuka dziewiętnastowieczna została podzielona na pięć części: “Tęsknota za Italią", “Romantyczna natura", “Biedermeier", “Wokół realizmu" i “Symbolizm w Niemczech". Takie ujęcie malarstwa niemieckiego niemalże wyczerpuje jego podstawowe problemy. Zabrakło tylko malarstwa akademickiego, ale było ono pokazywane przed kilku laty w szerszym, europejskim kontekście.

Fascynacja Włochami, z jednej strony pejzażem, z drugiej dawną sztuką, nieustanne podróże, to dominujące elementy końca XVIII i początku XIX wieku. Gdy wielu w najlepsze tonęło w italskiej łagodności, Caspar David Friedrich...

6346

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]