Reklama

Podróż do Bretanii

Podróż do Bretanii

20.03.2005
Czyta się kilka minut
Wiemy o przyjaźni Ślewińskiego i Gauguina. Wiemy też, że tematyka bretońska inspirowała Tadeusza Makowskiego i Melę Muter. Nie byliśmy dotąd świadomi, że pobyt w Bretanii stał się istotnym składnikiem biografii wielu polskich malarzy.
Anna Bilińska-Bohdanowiczowa "Bretonka na progu domu", 1889
W

Wystawa “Polscy malarze w Bretanii (1890-1939)" w warszawskim Muzeum Narodowym odkrywa ląd artystyczny dotąd mało znany. Dla młodych artystów w ostatniej ćwierci XIX wieku wszystkie drogi prowadziły do Paryża, a z Paryża - jak się okazuje - właśnie do Bretanii. Plenerowe wyjazdy stały się niejako obowiązkowym etapem artystycznej edukacji.

"Celtomania" i Gauguin

Co sprawiło, że Bretania stała się dla artystów tak pociągająca? Nawet dzisiaj różni się ona znacznie od reszty Francji, a co dopiero mówić o czasach, kiedy z Paryża jechało się tu cztery dni dyliżansem. Odrębny jest krajobraz, odrębna kultura: rzeźba atlantyckiego wybrzeża, szczególna aura rybackich wiosek-miasteczek z szarego kamienia, kalwarie bretońskie z bogactwem na poły naiwnych rzeźb (nigdzie we Francji nie ma tylu lokalnych świętych i tylu przydrożnych...

12203

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]