Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Jaką moralność zaszczepimy maszynom

Jaką moralność zaszczepimy maszynom

29.10.2018
Czyta się kilka minut
Mając wybór, pozwolimy zginąć staruszkowi czy dziecku? Szczeniaczkowi czy kotkowi?
I

Inżynierowie z MIT postanowili to zbadać, by nauczyć sztuczną inteligencję moralności. Właśnie ukazały się wyniki tego badania.

2 mln ochotników z 233 państw rozwiązało ponad 43 mln scenariuszy wyboru między dwiema złymi opcjami. Wiele wyników jest uniwersalnych: wyżej cenimy życie człowieka niż zwierzęcia, wolimy ratować większe grupy niż mniejsze. Jednak Zachód i Południe wyżej cenią życie młodszych niż starszych, a w Azji różnica ta zanika. Podobnie jak premia, którą Zachód przyznaje osobom o wyższym statusie społecznym. Kraje bogate wyżej cenią życie przechodnia przestrzegającego przepisów niż przechodzącego na czerwonym świetle. Kraje o niższym PKB – niekoniecznie.

Autonomiczne samochody bez wątpienia będą wkrótce znajdowały się w sytuacjach bez dobrego wyjścia – np. wybierając manewr wobec nieuchronnego wypadku. Chcemy, żeby ich algorytmy decydowały zgodnie z naszym poczuciem moralności. Tylko czy sami je rozumiemy? ©

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz naukowy, reporter Polsat News, gdzie prowadzi autorski program popularnonaukowy „Horyzont zdarzeń”. Stale współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”. Pasjonat wszystkiego, co lata...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]