Reklama

Jak zyskać na stracie

Jak zyskać na stracie

26.09.2016
Czyta się kilka minut
Z czytaniem Biblii jest coraz lepiej, ale wciąż nie za dobrze.
T

Trudno się dziwić, skoro w XVI w. nie tylko zakazano korzystania z niekatolickich wydań Pisma Świętego, ale nawet z przekładów katolickich można było korzystać wyłącznie za zgodą spowiednika lub proboszcza (dopiero w XVIII w. Benedykt XIV zniósł te ograniczenia). Zakazy uzasadniano obawą przed popadnięciem w herezję. Patrząc z dzisiejszej perspektywy, widzimy, że to lekarstwo przyniosło fatalne skutki uboczne.

Biblia nie jest łatwą książką – tak samo jak łatwe nie jest nasze życie. Nasze CV, nawet jeśli piszemy je dokładnie, jest bladym cieniem tego, cośmy przeżyli, a co dla nas samych jawi się jako nieprzenikniona plątanina możliwości. Jednocześnie w miarę upływu lat coraz wyraźniej widzimy, że przeszłość jest jak rzeka: ma brzegi, z pozoru płynie, jak chce; ale ma też swoje koryto i nurt główny, który podporządkowuje sobie inne i porywa wszystko, co napotka po drodze. Nie...

3124

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]