Reklama

Ładowanie...

Iran–USA: będą rozmowy?

Iran–USA: będą rozmowy?

16.07.2019
Czyta się kilka minut
Sygnały z Teheranu i Waszyngtonu sugerują, że oba kraje przygotowują grunt pod negocjacje – po tym, jak w minionych tygodniach w Zatoce Perskiej narastało napięcie.
P

Przypomnijmy: na początku lipca prezydent Trump w ostatniej chwili odwołał atak na irańskie obiekty, w odwecie za atak Iranu na dwa tankowce w cieśninie Ormuz i zestrzelenie drona. Potem Brytyjczycy zatrzymali w Gibraltarze, na prośbę USA, irański tankowiec – było podejrzenie, że wiezie ropę dla Syrii (co jest objęte sankcjami, także UE). W odpowiedzi irańskie kutry próbowały przejąć brytyjski tankowiec w Zatoce (w roli „zakładnika”): usiłowały zmusić go, by wszedł na irańskie wody; zapobiegł temu brytyjski niszczyciel, grożąc otwarciem ognia. Po tym incydencie USA zapowiedziały utworzenie koalicji, której okręty miałyby konwojować tankowce. Z kolei Iran ogłosił, że wznawia wzbogacanie uranu ponad normę dopuszczalną umową z 2015 r.

Tymczasem w ostatnich dniach widać sygnały odprężenia. Prezydent Rohani powiedział, że Iran jest gotów „choćby teraz” do rozmów; sondować możliwości może szef irańskiego MSZ, przebywający w siedzibie ONZ. Z drugiej strony rząd USA zrezygnował z nowych sankcji, choć wcześniej groził nimi Trump. Brytyjczycy zaś uwolnili (za kaucją) oficerów tankowca i sygnalizują, że zwolnią statek, jeśli dostaną zapewnienie, że ropa nie trafi do Syrii. ©℗

Czytaj także: Agata Kaźmierska: Cios, który wyszedł z sieci

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]