Reklama

Iran–USA: będą rozmowy?

Iran–USA: będą rozmowy?

16.07.2019
Czyta się kilka minut
Sygnały z Teheranu i Waszyngtonu sugerują, że oba kraje przygotowują grunt pod negocjacje – po tym, jak w minionych tygodniach w Zatoce Perskiej narastało napięcie.
P

Przypomnijmy: na początku lipca prezydent Trump w ostatniej chwili odwołał atak na irańskie obiekty, w odwecie za atak Iranu na dwa tankowce w cieśninie Ormuz i zestrzelenie drona. Potem Brytyjczycy zatrzymali w Gibraltarze, na prośbę USA, irański tankowiec – było podejrzenie, że wiezie ropę dla Syrii (co jest objęte sankcjami, także UE). W odpowiedzi irańskie kutry próbowały przejąć brytyjski tankowiec w Zatoce (w roli „zakładnika”): usiłowały zmusić go, by wszedł na irańskie wody; zapobiegł temu brytyjski niszczyciel, grożąc otwarciem ognia. Po tym incydencie USA zapowiedziały utworzenie koalicji, której okręty miałyby konwojować tankowce. Z kolei Iran ogłosił, że wznawia wzbogacanie uranu ponad normę dopuszczalną umową z 2015 r.

Tymczasem w ostatnich dniach widać sygnały odprężenia. Prezydent Rohani powiedział, że Iran jest gotów „choćby teraz” do rozmów; sondować możliwości może szef irańskiego MSZ, przebywający w siedzibie ONZ. Z drugiej strony rząd USA zrezygnował z nowych sankcji, choć wcześniej groził nimi Trump. Brytyjczycy zaś uwolnili (za kaucją) oficerów tankowca i sygnalizują, że zwolnią statek, jeśli dostaną zapewnienie, że ropa nie trafi do Syrii. ©℗

Czytaj także: Agata Kaźmierska: Cios, który wyszedł z sieci

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]