Reklama

IPN: kwestia kontroli

IPN: kwestia kontroli

23.03.2010
Czyta się kilka minut
Głosami PO, PLS i SLD, Sejm znowelizował ustawę o IPN. Jakie były motywy nowelizacji, jakie będą jej skutki? W wypowiedziach posłów Platformy, którzy zainicjowali zmiany, i w stanowisku rządu przewija się "odpolitycznienie" jako motyw główny.
T

Tymczasem, jeśli wczytać się w szczegóły, można odnieść wrażenie, że kluczowe są tu pojęcia kontroli i odpowiedzialności. Bo przyszłe odpolitycznienie/upolitycznienie Instytutu - to pochodna tego, jak traktuje się kontrolę i odpowiedzialność.

Obecna ustawa gwarantowała Instytutowi i jego władzom sporą niezależność od sejmowej większości. Nowelizacja ją ogranicza: Sejm zmienił ustawę tak, że możliwości kontroli przez polityków zwiększono, rozmyto natomiast kwestię odpowiedzialności. Dotąd odpowiedzialność polityczną za Instytut ponosili politycy (tak jest również w innych krajach Europy Środkowej, gdzie istnieją podobne instytucje). Ustawę zmieniono tak, by zachować polityczną kontrolę, ale uciec od odpowiedzialności: przerzucić ją głównie na Radę IPN (ma zastąpić obecne Kolegium). Fakt, że Rada ma mieć duże uprawnienia wobec prezesa (nie tylko łatwość jego...

3152

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]