Reklama

Ładowanie...

InSejny

02.09.2013
Czyta się kilka minut
Po ostatnim bisie w sali pojawiły się suto zastawione stoły. Muzycy, ich rodzice i przyjaciele, bawili się do nocy. Takiej energii jak w Sejnach nie ma w żadnym innym klubie muzycznym.
Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa Fot. Waldemar Kwiatkowski
S

Słuchaj, z duchami to jest tak – mówi Bożena Schroeder, jedna z twórczyń Fundacji i Ośrodka „Pogranicze: sztuk, kultur, narodów” – jak w tej historii, która wydarzyła się tutaj 15 lat temu...
DYBUK
Sejny, 40 km na wschód od Suwałk, ledwie 8 km od granicy z Litwą. Przed Białą Synagogą w środku miasta stanął starszy mężczyzna. Nie chciał tu wracać – do miasta, z którego uciekał, w którym w miejscu jego domu stoi już zupełnie inny budynek, gdzie groby jego bliskich posłużyły w czasie wojny do budowy niemieckiej drogi. Szczególnie zaś nie chciał wchodzić do synagogi. Tej, w której jako dziecko, stojąc przy pulpicie z ojcem, żydowskim krawcem, marzył, by zostać kiedyś sejneńskim kantorem. Do synagogi, opodal której fotograf wykonał ostatnie zdjęcie jego rodziny – wszyscy patrzą na nim w obiektyw – oprócz niego. Zagładę przeżył tylko on.
A jednak wszedł...

12608

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]