Reklama

InSejny

InSejny

02.09.2013
Czyta się kilka minut
Po ostatnim bisie w sali pojawiły się suto zastawione stoły. Muzycy, ich rodzice i przyjaciele, bawili się do nocy. Takiej energii jak w Sejnach nie ma w żadnym innym klubie muzycznym.
Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa Fot. Waldemar Kwiatkowski
S

Słuchaj, z duchami to jest tak – mówi Bożena Schroeder, jedna z twórczyń Fundacji i Ośrodka „Pogranicze: sztuk, kultur, narodów” – jak w tej historii, która wydarzyła się tutaj 15 lat temu...
DYBUK
Sejny, 40 km na wschód od Suwałk, ledwie 8 km od granicy z Litwą. Przed Białą Synagogą w środku miasta stanął starszy mężczyzna. Nie chciał tu wracać – do miasta, z którego uciekał, w którym w miejscu jego domu stoi już zupełnie inny budynek, gdzie groby jego bliskich posłużyły w czasie wojny do budowy niemieckiej drogi. Szczególnie zaś nie chciał wchodzić do synagogi. Tej, w której jako dziecko, stojąc przy pulpicie z ojcem, żydowskim krawcem, marzył, by zostać kiedyś sejneńskim kantorem. Do synagogi, opodal której fotograf wykonał ostatnie zdjęcie jego rodziny – wszyscy patrzą na nim w obiektyw – oprócz niego. Zagładę przeżył tylko on.
A jednak wszedł...

12608

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]