Reklama

Innej drogi nie widać

Innej drogi nie widać

01.10.2007
Czyta się kilka minut
50 lat temu dziennikarze "Tygodnika" Maciej Malicki i Tadeusz Żychiewicz oraz fotoreporter Wojciech Plewiński podróżowali wzdłuż zachodniej granicy, przez tereny, jak głosiły władze, przywrócone do macierzy. Od Nysy do Szczecina. Przywieźli materiał pokazujący Polskę, która przegrywała batalię o kolonizację powojennych nabytków. Miasta znikały, rozbierane na cegłę potrzebną do odbudowy Warszawy, część przesiedleńców uciekła. O przekroczeniu granicy z NRD można było tylko pomarzyć. Przejechaliśmy tą samą trasą, żeby zanotować, jak polski Zachód wygląda pół wieku później.
Nowe Warpno. Przemek pije pożegnalne piwo – jutro rusza do pracy w Holandii. / fot. MICHAŁ KUŹMIŃSKI
B

Bitwy pod Cedynią

W okolicach sławnej czynem oręża piastowskiego Cedyni, tam, gdzie w roku 972 Mieszko wraz z wojami Czcibora dzielnie dali odpór najeźdźcom dowodzonym przez margrabiego Hodona, nadal trwa walka. Co prawda nie na pięknie położonym Wzgórzu Czcibora, skąd, jak każe tradycja, chytre oddziały Polan rzuciły się na tyły wrażej konnicy, wycinając ją w pień.

Wzgórze Czcibora zarasta samosiejką i krzakami, aż trudno uwierzyć, że były lata, kiedy na stromych zboczach rocznice zwycięstwa nad odwiecznym najeźdźcą germańskim świętowało nawet 30 tys. ludzi. Przyjeżdżali autokarami z całego kraju, żeby zobaczyć, jak na szczycie płoną święte ognie peerelowskiej polityki historycznej, tej spod hasła: "Jak świat światem, nie będzie Niemiec Polakowi bratem". Z tamtych czasów pozostały: wielki postument orła, kamienne...

19374

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]