Reklama

Informacyjny poligon

Informacyjny poligon

19.05.2008
Czyta się kilka minut
Co mają ze sobą wspólnego żołnierz nowoczesnej armii, przestępca w białym kołnierzyku, student podczas sesji, polityk w kampanii wyborczej i bohater filmu akcji? Walczą wspólną bronią.
N

Nie jest to broń ani nowa, ani technicznie zaawansowana. Znano już w starożytności, co więcej - utożsamiano wówczas z siłą i mądrością. Dzięki niej setki dowodzących zwyciężało bitwy. Jednak dopiero rewolucja technologiczna postępująca w zawrotnym tempie w drugiej połowie XX w. pozwoliła w pełni wykorzystać potencjał, jaki w niej drzemie. Mowa o informacji. Może ona decydować o stanie światowej gospodarki lub wojnie i pokoju (rzekome posiadanie broni masowego rażenia może być podstawą do interwencji zbrojnej). Takiej siły nie sposób lekceważyć, zwłaszcza że każdy z nas może paść ofiarą informacyjnej walki. Wystarczy być właścicielem komputera, telefonu lub trzymać pieniądze na bankowym koncie.

Anatomia informacji

Rozumienie informacji jako broni różni się od potocznego znaczenia tego słowa znanego z mediów i codziennego...

15758

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]