Reklama

Ładowanie...

Imperialne ciastka

23.09.2014
Czyta się kilka minut
Business as usual – zapewnił Królewski Bank Szkocji w komunikacie wydanym jeszcze zanim premier Cameron zdążył skomentować negatywny wynik referendum.
Shortbread (przepis na końcu tekstu) Fot. Paweł Bravo
B

Business as usual – zapewnił Królewski Bank Szkocji w komunikacie wydanym jeszcze zanim premier Cameron zdążył skomentować negatywny wynik referendum. Bezbłędna wyspiarska flegma: przecież o mały włos nie rozpadło im się państwo, a bank jeszcze dwa dni wcześniej publicznie zapewniał ciułaczy, że w razie czego jest w całości przygotowany, by szybko przenieść siedzibę do Anglii.
Chociaż w sumie to zdążyli się przyzwyczaić, że co rusz ubywa im terytorium. Wisiała kiedyś u mnie w ramkach zdobna lista składników na „Imperialny pudding” nadwornego kucharza, niejakiego Cedarda, ogłoszona za łaskawym pozwoleniem Króla jegomości. A więc rodzynki trojga rodzajów z Australii i Afryki Południowej, pięć uncji kanadyjskich jabłek, łój wołowy i biała mąka z Anglii, cukier trzcinowy z Gujany, cejloński cynamon, goździki z Zanzibaru, brandy z Palestyny, jamajski rum, piwo z Walii lub Szkocji....

5594

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]