Reklama

Ładowanie...

Wino bez granic

09.11.2015
Czyta się kilka minut
Na świętego Marcina głowa ciężka od wina. Czy nowo wydana księga polskich przysłów odnotuje, że te słowa padły po raz pierwszy na łamach „Tygodnika”?
"Ośmiorniczki to ulubione dziś białko literatów, nie wspominając o odchodzącej władzy" (przepis na końcu tekstu) Fot. CORBIS
C

Co roku około 11 listopada staram się zwiać tam, gdzie dzień ten kojarzy się tylko z momentem wyzerowania rocznego cyklu na roli, przejścia między starym a nowym, podsumowania prac i dni, wyjadania ostatnich jesiennych darów ziemi, zanim schowa się resztę do piwnicy na zimę. A jak naucza nas dorobek etnologii, ludzkość od zawsze wiedziała, że przez zdradliwą szczelinę między końcem a początkiem należy skakać w odmienionym stanie świadomości.
Wolę nie oglądać z bliska corocznego rytuału wzajemnego nakręcania się głupich, zabójczych złości. O galopie pieszej husarii z białoczerwonymi racami szkoda gadać, w tym roku załamał mnie bardziej pomysł zwołania capstrzyku tzw. antyfaszystów na Umschlagplatzu. Jaką sieczkę poznawczą trzeba mieć w głowie, żeby w tych realiach politycznych dostrzegać pełzanie faszyzmu w historycznie rozpoznawalnym sensie słowa, po czym brać za narzędzie...

5785

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]