Reklama

Much nie ma, woń pozostała

Much nie ma, woń pozostała

21.12.2003
Czyta się kilka minut
Czym jest Biblia - zbiorem mitów czy opowieści historycznych? Ani jednym, ani drugim. To wielki księgozbiór, na który złożyły się pisma należące do najróżniejszych gatunków literackich. Są tam fragmenty pisane językiem mitycznym i teksty historyczne, choć trzeba pamiętać, że historia tworzona w czasach starożytnych różni się od tego, co rozumiemy pod tym pojęciem dziś.
Giovanni di Paolo, "Stworzenie i wygnanie z raju", ok. 1445 r.
O

Obowiązujący kiedyś w Kościele podział znajdował w Biblii tylko trzy gatunki literackie: księgi historyczne, dydaktyczne i prorockie. Podział nienajszczęśliwszy, bo np. spowodował zaliczenie do ksiąg dydaktycznych Psałterza, będącego przecież śpiewnikiem - zbiorem pieśni i hymnów. Niektóre z nich mają wprawdzie charakter mądrościowy, ale nie można traktować tego zbioru jako lektury dydaktycznej. Za historyczne uznano natomiast księgi Estery, Judyty i Tobiasza, mające z historią mniej więcej tyle wspólnego, ile powieści historyczne, zwłaszcza te pisane na przełomie XIX i XX w.

Różnice perspektywy

Należy przede wszystkim rozróżnić historię rozumianą jako ciąg wydarzeń historycznych, czyli coś, co się działo naprawdę, i historię - jako opowiadanie o tych wydarzeniach. Wciąż myślimy, że może i powinna istnieć historia obiektywna....

15275

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]