Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Historia do użytku wewnętrznego

Historia do użytku wewnętrznego

30.03.2010
Czyta się kilka minut
Centrum Sztuki Współczesnej, Zamek Ujazdowski, Warszawa. Kiedyś był tu szpital wojskowy. Monika Weiss potraktowała historię tego miejsca jako inspirację dla swojej wystawy.
W

W jednym z pomieszczeń Zamku Ujazdowskiego jest coś w rodzaju izby pamięci. Niektórzy, widząc stare strzykawki i różaniec z karabinowych łusek, sądzą, że to kolejne dzieło sztuki.

Jednak spośród artystów wystawiających w CSW dopiero Monika Weiss pokazała prace nawiązujące do wojennej przeszłości Zamku. Od 13 marca w jego piwnicach można oglądać instalację pod tytułem "Sustenazo".

***

W Polsce uczyła się w szkole muzycznej, skończyła ASP. Wyjechała piętnaście lat temu, mieszka i pracuje w Nowym Jorku, a wystawia na całym świecie. Wczesnym latem 2009 r. wróciła do Warszawy na trzymiesięczny pobyt w ramach programu Artists in Residence.

Monika Weiss łączy rysunek, dźwięk, performance. Zapis akcji z 2006 r. robi szczególne wrażenie. Niedaleko zburzonego World Trade Center ludzie rysują, leżąc na ziemi. Na zdjęciach wyglądają jak przewrócone chrabąszcze....

7680

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]