Reklama

Burzymurki

Burzymurki

25.02.2013
Czyta się kilka minut
Co robić z pięknymi budynkami, które pozostawiła PRL? Architekci rysują, deweloperzy maksymalizują zyski, a konserwator umywa ręce: wygląda na to, że czeka nas rzeź powojennej architektury.
Westybul kina „Wars” Fot. Paweł Giergoń / SZTUKA.NET
S

Sezon polowań rozpoczęty. W roli zwierzyny znów wystąpią zabytki powojennej architektury.
A już wyglądało, że coś się zmienia na lepsze... Określenie „soc-modernizm” robiło karierę. Gazety recenzowały książkę o architekturze źle urodzonej. Rozchwytywano dzieło o warszawskich dworcach kolejowych, a Muzeum Sztuki Nowoczesnej wprowadziło się do pawilonu „Emilia”, modernistycznego budynku z końca lat 60. W ten sposób dawny sklep meblowy stał się jednym z modniejszych miejsc w stolicy.
I to był początek kłopotów. Wkrótce potem miasto postanowiło sprzedać „Emilię” nowemu inwestorowi, a pracownicy ratusza zadbali, żeby pawilon trafił do ewidencji zabytków.
Umieszczenie w takim wykazie daje budynkowi wstępną ochronę konserwatorską (pełnym bezpieczeństwem cieszą się tylko obiekty wpisane do rejestru zabytków). Rzecz w tym, że akcja „Wpis” odbyła się w ostatniej chwili i...

9013

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]