Reklama

Hiob Wisławy Szymborskiej

Hiob Wisławy Szymborskiej

29.12.2012
Czyta się kilka minut
Słowa Szymborskiej o Hiobie brzmią niemal jak fragment ze szkolnego wypracowania. Nazywa się ta proza poetycka „Streszczenie”, bo zawiera proste streszczenie Księgi Hioba.
J

Jest tu prawie wszystko: cierpienie, są przyjaciele badający winę Hioba. Ale on chce mówić tylko z Panem. Zjawia się Pan i chwali swoje dzieło stworzenia. Pan opowiada, a Hiob wie, że ta opowieść jest nie na temat, „bo nie na temat pragnie mówić Pan”. Hiob wysłuchał i ukorzył się przed Panem. Odzyskał majątek, zdrowie. „I Hiob pozwala na to. Hiob godzi się. Hiob nie chce psuć arcydzieła”.

Zamiast prorockiej księgi wiary i próby, zamiast rozważań o karze i transmigracji dusz, jak chcieli dawni żydowscy mistrzowie, jest opowieść o tym, że Pan (słowo „Bóg” w wierszu nie pada) jest istotą samowystarczalną, która do swego istnienia nikogo nie potrzebuje. I nie tylko samowystarczalną – co było jeszcze do pogodzenia z judaizmem – ale też na swój sposób zadowoloną z siebie. Stworzył najlepszy ze światów pełen cudów i niezwykłych zjawisk. W nim się przegląda, jak malarz, którzy...

4466

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]