Reklama

Strach chodzić po wodzie

Strach chodzić po wodzie

25.11.2013
Czyta się kilka minut
Piotr Cieplak, reżyser teatralny: Człowiek zdrowy broni się przed ogarnięciem czernią rozpaczy. Modląc się słowami „ale nas zbaw od złego”, prosimy: nie wystawiaj nas na taką próbę.
Piotr Cieplak podczas próby do spektaklu „Milczenie o Hiobie”, Teatr Narodowy, Warszawa, 18 października 2013 r. Fot. Bartosz Krupa / EAST NEWS
K

KATARZYNA JABŁOŃSKA: W jednym z wywiadów powiedział Pan, że nie rozumie tematu Hioba. Co jest najtrudniejsze w jego historii? Pytam nie o trudności, jakie Hiob stawia przed reżyserem, który chce na scenie opowiedzieć jego historię, ale o trudności, z którymi musi się zmierzyć każdy z nas, myśląc o Hiobie.
PIOTR CIEPLAK: Nie rozróżniam w sobie reżysera i prywatnego człowieka. Kiedyś mi się wydawało, że życie i praca to dwa osobne światy, że jestem Mr. Jekyllem i doktorem Hyde’em. Z biegiem lat widzę, że to się dopełnia, a nawet wspiera. Potrzebuję jednego, żeby być w drugim.
 Księga Hioba to rebus – na każdym z jej wielu poziomów jest tyle pytań, że to może powodować jedynie bezradność. A całe biblioteki prac, komentujących ją, oznaczają, że ciągle jest tu coś do dodania. Najpierw ten niepojęty zakład między Bogiem a szatanem w sprawie...

17201

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]