Reklama

Grób Racheli

Grób Racheli

09.11.2014
Czyta się kilka minut
Tajemniczy „ktoś” poinformował Józefa, że jego ojciec jest chory. Równie tajemnicza postać powiedziała ojcu, że nadchodzi Józef ze swoimi synami.
W

Widząc ich, Izrael podniósł się w łożu śmierci i oznajmił, że Menasze i Efraim będą odtąd jego synami. Oznacza to włączenie młodzieńców do ludu Izraela: nie są już Egipcjanami, ale zyskują status pozostałych synów i od nich będą się wywodzić dwa dodatkowe plemiona.
Józef, wydaje się, został postawiony ponad braci: wydał z siebie dwa plemiona, a jego synowie okażą się równi Szymonowi czy Judzie. Ale jednocześnie ojciec odebrał Józefowi prawo do swojego plemienia. Wybrany syn nie zaistniał w kolejnych pokoleniach. Jakub doceniał troskę Józefa, ale zarazem miał go już za Egipcjanina. Józef został odrzucony i pozostał w wiecznej zbiorowości narodu jedynie przez swoich synów.
Gdy tylko Jakub wskazał los Józefowi, powiedział słowa ważne, choć na inny temat: „A gdym wracał z Padan, umarła mi Rachel w ziemi kananejskiej, w drodze, gdym jeszcze był jakoby milę od Efraty, i...

3239

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]