Reklama

Gramatyka szczęścia

Gramatyka szczęścia

29.11.2014
Czyta się kilka minut
Spór o skrajnie trudny język Pirahã to tak naprawdę spór o to, czy naszą zdolność komunikacji kształtuje biologia, czy kultura. A więc, co czyni nas ludźmi.
Indianin z plemienia Pirahã i Dan Everett Fot. Martin Schoeller / AUGUST / MATERIAŁY PRASOWE
P

Pirahã żyją w brazylijskiej Amazonii nad rzeką Maici. Ich populacja w 2010 r. nie przekraczała czterystu dwudziestu osób. Ich język nie zawiera nazw kolorów i posiada tylko kilka liczebników („jeden”, „dwa”, „wiele”). Nie znają czasu przeszłego i przyszłego ani sposobów na opis wydarzeń sprzed ich własnego życia. Nie posługują się słowami „dziękuję”, „dzień dobry” i „przepraszam”. Używają jedynie trzech samogłosek i ośmiu spółgłosek, w tym zwarcia krtaniowego. Pirahã jest językiem tonowym, gdzie każdej sylabie przypisuje się odpowiedni ton, zmieniający znaczenie słowa. Jest przez to skrajnie trudny. Sami nazywają go apaitsiiso – ten, który wychodzi z głowy.
Inaczej jednak niż w innych znanych językach tonalnych, można go wyśpiewać albo wybuczeć. Można też wygwizdać zdanie, np. „Małpa ucieka”.
Język Pirahã, co najistotniejsze, nie jest rekursywny. Oznacza to, w...

9926

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]