Reklama

Gorący początek jesieni

Gorący początek jesieni

01.10.2012
Czyta się kilka minut
Od Portugalii przez Hiszpanię po Grecję: setki tysięcy, może nawet ponad milion ludzi wyszło w minionym tygodniu na ulice południowej Europy, aby protestować przeciw planowanym przez rządy nowym „pakietom oszczędnościowym”.
K

Kolejne miliony uczestniczyły w strajkach, także we Włoszech. Najostrzej było w Grecji (strajk generalny), a zwłaszcza w Hiszpanii: sceny uliczne z Madrytu przypomniały na chwilę obrazy z PRL – policjanci okładający zaciekle pałkami demonstrantów (gdy część z nich chciała „szturmować” parlament). Dodatkowo, akurat teraz, hiszpańskiej recesji coraz mocniej towarzyszy wizja secesji. Gdy milion mieszkańców Katalonii – zirytowanych tym, że ich zamożny region musi wspierać regiony biedniejsze – demonstruje za niepodległością w tym samym czasie, co mieszkańcy Madrytu przeciw kryzysowi, rzecz przestaje być błaha.

Ale obrazy, które robiły większe wrażenie niż wszystkie dotychczasowe protesty razem wzięte – w brytyjskim „Guardianie” mowa była o „panpołudniowoeuropejskim” buncie przeciw polityce oszczędności, a komentator portugalskiego „Público” w apokaliptycznym tonie prorokował, że...

3539

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]