Reklama

Przełamując fale (świetlne)

Przełamując fale (świetlne)

20.10.2014
Czyta się kilka minut
Nie przyjął do wiadomości, że się nie da. I umożliwił nauce zajrzenie w nanoświat. Tegoroczny noblista osiągnął sukces, bo umiał popatrzeć pod innym kątem.
Stefan Hell, laureat tegorocznej Nagrody Nobla Fot. Kai Pfaffenbach / REUTERS / FORUM
2

29 grudnia 1959 r. podczas spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Fizycznego jeden z najwybitniejszych fizyków XX w., Richard Feynman, wygłosił wykład pt. „There’s plenty of room at the bottom” – w wolnym tłumaczeniu: „Jest wiele do odkrycia w głębi (w mikroświecie)”. Stwierdził wówczas m.in., że „bardzo łatwo jest odpowiedzieć na wiele fundamentalnych pytań biologii: wystarczy po prostu dobrze się przyjrzeć!”. Feynman odnosił się głównie do ograniczeń nowej techniki – mikroskopii elektronowej – jednak wielu fizyków odczytało jego wykład również jako apel – a może i proroctwo? – o podjęcie prac nad narzędziami, które pozwolą lepiej się przyjrzeć rzeczom małym.
Spojrzeć inaczej
Od początku XVII w. badacze dysponują mikroskopami optycznymi, które pozwoliły zajrzeć w głąb mikroświata – tkanek, komórek, bakterii. Ale mikroskop optyczny podlega fundamentalnemu...

9545

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]