Reklama

Gniewni w pałacu

Gniewni w pałacu

27.02.2006
Czyta się kilka minut
Berlinale nie jest festiwalem dla kinofilów bezkrytycznie zapatrzonych w X Muzę. Ani dla snobów ciekawych, co się teraz nosi w kinie artystycznym. Ani dla tłumów polujących na gwiazdy, choć gwiazdy, owszem, są.
U góry: kadr z filmu "Droga do Guantanamo". Dołem: kadr z filmu "Grbavica"
D

Do Berlina przyjeżdża się przede wszystkim dla sprawy. Czy raczej dla spraw: poważnych, bolesnych, bulwersujących... Kino staje się medium pozwalającym na kontakt z różnymi rzeczywistościami: społecznymi, politycznymi czy kulturowymi. Także tymi zbywanymi przez media. Kino zaangażowane ustawia się w opozycji do mediów z ich pozornym obiektywizmem i sensacyjną narracją. Zagląda pod podszewkę newsów, wkracza wtedy, gdy kamery stacji telewizyjnych opuszczają terytorium, na którym już nic "medialnego" się nie zdarzy.

Świetnym przykładem jest nagrodzony Złotym Niedźwiedziem debiut fabularny bośniackiej dokumentalistki Jasmili Zbanić "Grbavica". Film prosty, a zarazem zaskakujący. Właśnie dlatego, że nie pokazuje kolejnego epizodu wojny w Jugosławii, lecz życie w powojennym Sarajewie (tytuł to nazwa jednej z dzielnic tego miasta). Matka (w tej roli znakomita...

8873

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]