Reklama

Kłopotliwe werdykty

Kłopotliwe werdykty

18.02.2013
Czyta się kilka minut
Złoty Niedźwiedź przypadł rumuńskiemu „Child’s Pose” Calina Petera Netzera, ale symbolicznie honorował wiele filmów. Głównym bohaterem konkursu była bowiem jednostka, tocząca walkę z systemem.
Kadr z filmu „Gloria” w reż. Sebastiana Lelio Fot. Materiały prasowe
I

Im świat kina robi się większy, tym trudniej wielkim festiwalom zachować dawny prestiż i wyrównany poziom. Z trójki najważniejszych światowych wydarzeń jedynie Cannes od lat trzyma fason. Proponuje konkursowy zestaw, w którym czasem mignie film słabszy, ale na pewno nie pojawi się przypadkowy, nie schodzi poniżej pewnej jakości, dba o ideową spójność pobocznych sekcji. Natomiast Wenecja i Berlin wciąż nie potrafią do końca określić swojej tożsamości. Pierwsza niezdrowo zawisła między karkołomnością a konserwatywnością, drugi – wciąż deklaruje społeczno-polityczne zaangażowanie, ale kiedy tylko nadarza się okazja, zamiata palące problemy świata pod dywan. Czerwony.
PRESTIŻU EFEKTY UBOCZNE
Symbolem berlińskiej łapczywości na komercję i blichtr był już film otwarcia, „The Grandmaster” w reżyserii Wong Kar-Waia, przewodniczącego tegorocznego jury. Autor, dla...

12774

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]