Reklama

Anita Piotrowska

Anita Piotrowska

17.01.2007
Czyta się kilka minut
Dzisiejsze Sarajewo: słychać ilahiję, rzewną bałkańską pieśń religijną, a zaraz potem rytmiczny łomot dyskoteki. Ten dźwiękowy dysonans, rozpoczynający film Jasmili Żbanić, oddaje stan ducha jego bohaterki, szukającej normalności po przeżyciu wojennej traumy.
Mirjana Karanović (Esma)
F

Film bośniackiej debiutantki jest wyciszony i kameralny - a jednak wojna ciągle się w nim boleśnie uobecnia. Jesteśmy w Sarajewie, które niczym nie przypomina obleganej przez turystów urokliwej Baszczarsziji, pełnej orientalnych sklepików, herbaciarni i meczetów, pamiętających czasy osmańskie. Na miejsce akcji Żbanić wybrała mniej efektowne peryferia stolicy. Właśnie tu mieścił się podczas wojny obóz dla bośniackich jeńców. Dzisiejsza Grbavica to ponure blokowisko z epoki Tito, gdzie zdarzają się jeszcze ziejące pustką ruiny; gdzie ciągle organizuje się zbiorowe ekshumacje; gdzie kobiety na warsztatach psychoterapii organizowanych przez pomoc społeczną próbują wyzwolić się od wojennych demonów. Kamera uważnie studiuje ich poorane cierpieniem twarze: są stare i młode, noszą hidżaby albo modne fryzury, jedne płaczą, inne histerycznie się śmieją, te odważniejsze próbują...

7029

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]