Reklama

Gmina jak świat

Gmina jak świat

02.04.2017
Czyta się kilka minut
Pisałem już tu o tym, ale napiszę raz jeszcze. Z tych wszystkich jałowych dyskusji o pieniądzach redemptorysty oraz o upartyjnianiu Ewangelii przez biskupa może człowieka wyleczyć tylko jedno: doświadczenie zdrowego, lokalnego Kościoła.
D

Doskonale rozumiem tych, co zapowiadają dziś walkę o niezależność samorządów, na które chce ponoć zasadzać się centralna władza. Polska z Wiejskiej i Traktu Królewskiego ma galopującą próchnicę, i procesu tego nie zatrzymali ci, co przekonywali, że takich jak oni dentystów nad Wisłą nikt do tej pory nie widział. Od machania sztandarami w gabinecie, okrzyków i upamiętniania pionierów stomatologii sprzed pół wieku dziura w ósemce nikogo dziś boleć nie przestanie.

Dlaczego piszę o samorządach, skoro zacząłem o Kościele? Bo mechanika procesu zdaje się być taka sama: ludzie, których łączy droga, podwórko, kościelne ławki, ludzie, którzy widzą się nawzajem (a nie tylko wyświetlają sobie na ekranach), zachowują dziś dużo więcej przytomności i rozsądku niż ci, którzy wspięli się na piedestał, a rozrzedzone na tych wysokościach powietrze wywołało u nich majaki, złudzenia, że przeszli...

5723

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]