Reklama

Parafialny cennik

Parafialny cennik

30.08.2015
Czyta się kilka minut
Pomysł odnowienia zabytkowego obiektu parafialnego w Miechowie za ponad trzy miliony złotych zszokował mieszkańców i ujawnił słabości ekonomicznych mechanizmów w polskim Kościele.
Bazylika Kolegiacka Grobu Bożego w Miechowie, sierpień 2015 r. Fot. Maciej Dźwigała dla „TP”
B

Bazylika Grobu Bożego w Miechowie. Niedzielna msza, ogłoszenia duszpasterskie. Proboszcz Mirosław Kaczmarczyk zapewnia, że parafia może otrzymać 8 mln zł z Urzędu Marszałkowskiego na remont klasztoru. Potrzebny jest wkład własny – 2,4 mln zł. A razem z remontem placu przed bazyliką – 3,4 mln zł.

Dlatego – tutaj duchowny zwraca się do lokalnych przedsiębiorców – 30, 20, 10 tys. zł powinny przekazać parafii małe i średnie firmy, a 100 tys. zł – właściciele dużych biznesów. Na koniec proboszcz zapowiada, że zwróci się do samorządów gminy i powiatu, by wygospodarowały po milionie złotych.

Przez kościół przechodzi szmer.
Pracownica sklepiku zoologicznego: – Codziennie mnie proboszcz wita: „Szczęść Boże pięknej pani”, a w trakcie ogłoszeń doznałam szoku. Wszyscy zamilkli. Potem ludzie zaczęli szeptać. Nie, nikt głośno nie zaprotestował. Jeszcze nigdy czegoś takiego nie...

15175

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

...pazerność i pycha polskiego kleru - a pod rządami dojnej zmiany biskupi i wiejscy plebani poczynają sobie coraz bardziej zuchwale

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]