Reklama

Globalna walka o wodę

Globalna walka o wodę

13.01.2020
Czyta się kilka minut
W ostatniej dekadzie podwoiła się liczba aktów przemocy związanych z wodą.
Z

Zdawałoby się, że Evans Plains – wieś położona 200 km od Sydney – nie ma nic, co może ściągnąć zorganizowaną przestępczość. Jednak w grudniu 2019 r. padła ofiarą przestępstwa, które wymagało zorganizowanego działania: ktoś ukradł ze zbiorników 300 tys. litrów wody. W ogarniętej pożarami Australii woda to towar coraz cenniejszy.

To także przedsmak przyszłości. Według Pacific Institute w ostatniej dekadzie podwoiła się liczba aktów przemocy związanych z wodą. Aby opanować sytuację, badacze z siedmiu instytucji naukowych stworzyli wraz z holenderskim MSZ specjalne narzędzie: algorytmy szkolone na danych z ostatnich 20 lat szacują prawdopodobieństwo wybuchu konfliktów o wodę, biorąc pod uwagę 80 czynników środowiskowych i socjoekonomicznych. Algorytm przewiduje, że takie konflikty, w których zginie co najmniej 10 osób, w 2020 r. mogą wybuchnąć w Mali, Iraku, Iranie, Nigerii, Indiach i Pakistanie.

Według ONZ do 2050 r. aż 5 mld ludzi doświadczy niedoboru wody. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz naukowy, reporter telewizyjny, twórca programu popularnonaukowego „Horyzont zdarzeń”. Współautor książki "Strefy Cyberwojny", laureat Prix CIRCOM i Halabardy rektora AON. Stale...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]