Reklama

Ładowanie...

Gliniane naczynia

26.01.2003
Czyta się kilka minut
Ostatnie miesiące nie były szczęśliwe dla ekumenizmu. Dialog Kościoła katolickiego z rosyjskim prawosławiem został zamrożony. Na relacjach z Kościołami protestanckimi cieniem w dalszym ciągu kładzie się ogłoszona w 2000 r. watykańska deklaracja „Dominus Iesus”. Kłopoty wewnętrzne przeżywa Światowa Rada Kościołów. Anglikanie coraz bardziej oddalają się od katolików. Jedynym znaczącym osiągnięciem roku 2002 była podpisana przez Jana Pawła II i honorowego zwierzchnika prawosławia Bartłomieja I wspólna deklaracja w sprawie ochrony stworzenia.
C

Co roku w trzecim tygodniu stycznia Kościół katolicki obchodzi Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Czas ten sprzyja nie tylko wspólnym modlitwom, ale także refleksji nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością ekumenizmu. Hasło tegorocznego Tygodnia - „Ten skarb przechowujemy w glinianych naczyniach” (2 Kor 4,7) - jest dobrym podsumowaniem tego, co wydarzyło się w ostatnich kilkunastu miesiącach na forum dialogu ekumenicznego.

Spór o diecezje
Początek roku 2002 naznaczony został głębokim kryzysem w i tak nie najlepszych stosunkach Kościoła katolickiego z rosyjskim prawosławiem (od wielu lat Cerkiew oskarża katolików o prozelityzm, a Patriarchat Moskiewski blokuje wizytę Papieża w Rosji). 11 lutego Jan Paweł II podniósł do rangi diecezji cztery istniejące w Rosji administratury apostolskie (o motywach tej decyzji pisał na łamach „TP” ks. Adam...

12279

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]