Reklama

Młodzieńcze marzenia

Młodzieńcze marzenia

24.01.2007
Czyta się kilka minut
Ruch ekumeniczny zmaga się dziś z kryzysem wiarygodności i znaczenia - mówi ormiański katolikos Aram I, przewodniczący Komitetu Centralnego Światowej Rady Kościołów, największej ekumenicznej organizacji świata. Kard. Walter Kasper przekonuje jednak, że nie mamy do czynienia z epoką lodowcową ekumenizmu.
Papież Benedykt XVI i Patriarcha Ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I podczas spotkania w Stambule, 30 listopada 2006 r. /fot. KNA-Bild
"

"Są powody do zadowolenia - podkreśla Kasper, przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan - przede wszystkim w relacjach katolicko-prawosławnych". Rzeczywiście, ubiegły rok przyniósł sporą dawkę nadziei, ale też pokazał, że kryzys zaczął na trwałe zmieniać charakter dążeń ekumenicznych.

Niewątpliwie dialog między Kościołami i Wspólnotami od dobrych kilku lat znajduje się w fazie przejściowej. Rozmowy prowadzone w XX w. zaowocowały wieloma uzgodnieniami teologiczno-doktrynalnymi, których nie zdążono wprowadzić w życie, gdy na progu XXI w. pojawiły się zupełnie nowe problemy. Tym razem chodziło o zagadnienia etyczne, związane szczególnie z seksualnością (w tym homoseksualizmem), i ich aspekty teologiczno-eklezjalne. Czarę przepełniły kwestie związane z dopuszczaniem do biskupiego urzędu kobiet, dzielące nieraz poszczególne wspólnoty od...

12737

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]