Reklama

Synod A.D. 2098

Synod A.D. 2098

19.06.2005
Czyta się kilka minut
Od początku nowego pontyfikatu strona katolicka prowadzi ekumeniczną ofensywę w kontaktach z prawosławiem - szczególnie w trudnych, a zarazem kluczowych dla dialogu relacjach z Patriarchatem Moskiewskim. Pojawił się projekt zgoła sensacyjny: zwołanie do Bari katolicko-prawosławnego Synodu.
Benedykt XVI w Bari, 29 maja 2005
2

20 kwietnia, nazajutrz po zakończeniu konklawe, Benedykt XVI odprawił Mszę św. W wygłoszonym wtedy kazaniu wśród papieskich priorytetów wymienił dążenie do zjednoczenia chrześcijan. To zapewnienie powtórzył cztery dni później, podczas Mszy inaugurującej pontyfikat. 29 maja dopisał do tych deklaracji kolejną kartę; na Krajowym Kongresie Eucharystycznym w Bari na południu Włoch powiedział: “Właśnie tu, w Bari, mieście, które przechowuje szczątki św. Mikołaja, ziemi spotkania i dialogu z chrześcijańskimi braćmi Wschodu, chciałbym potwierdzić moją wolę podjęcia jako fundamentalnego zadania dążenia, ze wszystkich moich sił, do przywrócenia pełnej i widzialnej jedności wszystkich braci Chrystusa".

Papieska wypowiedź i wcześniejsze wydarzenia na Kongresie dowodzą, że Kościół za pierwszoplanowy uznał dialog z prawosławiem. Z katolickiego punktu widzenia droga do...

5075

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]