Gambit Watykanu

Gambit Watykanu

11.01.2021
Czyta się kilka minut
Kościół na Białorusi ma nowego zwierzchnika.
B

Była to zemsta reżimu: 31 sierpnia 2020 r. na granicy polsko-białoruskiej bez podania przyczyny odmówiono wjazdu na Białoruś abp. Tadeuszowi Kondrusiewiczowi, zwierzchnikowi Kościoła katolickiego w tym kraju. Wcześniej arcybiskup krytykował reżim Łukaszenki za łamanie praw człowieka po sfałszowanych wyborach prezydenckich. Arcybiskup jest obywatelem Białorusi, więc zakazując mu wjazdu, rażąco złamano białoruskie prawo. Łukaszenko oskarżył wtedy duchownego o zaangażowanie polityczne i o to, że jakoby „jeździł do Warszawy na konsultacje i po nowe zadania”.

Stolica Apostolska zażądała zmiany decyzji, a zarazem nuncjusz w Mińsku podjął negocjacje z reżimem. Władze, które od lat usiłowały utrzymywać poprawne relacje z Watykanem, zgodziły się na powrót abp. Kondrusiewicza w wigilię Bożego Narodzenia. Szybko się okazało, że jest drugie dno sprawy. 3 stycznia arcybiskup złożył rezygnację w związku z osiągnięciem 75. roku życia i tego samego dnia papież ją przyjął. Nowym administratorem Kościoła na Białorusi mianowano biskupa pińskiego Kazimierza Wielikosielsca (jest o rok starszy od poprzednika). W przeszłości biskup ten niejednokrotnie twardo walczył o prawa wiernych i Kościoła. Watykan dokonał więc swoistego gambitu: zgodził się na ustąpienie szanowanego abp. Kondrusiewicza, wybierając następcę, który będzie kontynuował linię poprzednika. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]